İçeriğe geç →

Tül Perde Modelleri

Bazı eşyalar vardır ki tek başlarına çok bir anlam ifade etmezken farklı eşyalar ile kombine edildiğinde ortaya mükemmel bir estetik uyum sunarlar. İşte tül perde modelleri de bu eşya türlerine verilebilecek en güzel örneklerdendir. Tek başına kullanıldığı zaman gündüz evinizin içini göstermez ve çok güzel ışık almasını sağlar. Fakat akşam ışıkları yaktığınızda yetersiz kalır ve ev mahremiyetini gizleyemez. Bu yüzden tül perdeler genellikle güneşliklerle ya da stor perdelerle kombine edilerek kullanılırlar.

Hangi tür perde modeli alırsanız alın muhakkak bünyesinde tül perde modeli de içeriyor olması gerekmektedir. Çünkü tül perdeler kalın olan güneşlik kumaşını süslemekte ve gündüzleri güneşliklerin yapamayacağı vazifeyi üstlenmektedirler. Tamamen dekoratif ve çok şık bir görüntü elde edilmesi amacı ile kullanılan tül perdeler, çok ince olup oldukça şeffaftırlar. Bu yüzden özellikle ev hanımları tül perde modelleri arasında tercihte bulunurken, kolay temizlenebilen ve ütü gerektirmeyen türden olanlarını seçmeye özen göstermelidirler.

Birçok çeşidi bulunan tül perde modellerinden; örme tül, krinkıl tül ve dantel tüller gibi modeller ütü istemeyen modellerdir. Bunların aksine; tergal tül, vual tül, jakar kesme tül gibi bazı çeşitleri ise kısmen de olsa ütü yapılma ihtiyacı duyulan tüllerdendir. Bir de organize tül perde modeli var ki tamamen ütü gerektirir ve ütüyü yaparken buhar ayarı çok iyi ayarlanmalıdır.

Tül Perde Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Tül perdelerimiz genelde çok fazla temas etmediğimiz dekorlardan biri olsa da evdeki toz ve duman ortamı sayesinde rengini ve parlaklığını zamanla kaybetmektedir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar başlangıçlarında temizlenmesi üstlerindeki toz ve kirlerinden kurtularak daha canlı görünmelerini sağlayacaktır.

Tül perdelerinizi çamaşır makinelerinizde yıkayabilirsiniz, fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey yıkama sıcaklığı 30 derece olmalıdır. Tül perde modelleri daha yüksek sıcaklıklarda kırışabilmekte ve telafisi çok zor yıpranmalara maruz kalabilir. Yıkaması tamamlanan tül perdelerinizi kesinlikle ütülemeye çalışmayın ve tekrardan yerine asın olduğu yerde kuruyacak ve ütülenmiş gibi duracaktır. Eğer tül perdeleriniz aşırı sararmış ise geniş bir leğen içerisinde amonyaklı su ile de yıkayabilirsiniz. Amonyaklı su perdenizi beyazlattığı gibi başka bir yıkamaya da ihtiyaç bırakmayacaktır.

Kategori: Makale

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir